Książkowe Zacisze
Witaj na blogu drogi czytelniku. Jeżeli jesteś tu nowy, to chcielibyśmy żebyś został z nami na dłużej.

Trzynaście powodów

Pewnego dnia Clay Jensen dostaje przesyłkę, a w niej trzynaście historii, które wpłynęły na życie pewnej osoby. A ta paczka z pewnością wpłynie na życie Claya i już nigdy nie będzie takie samo.

Tematyka: samobójstwo; życie nastolatków; problemy; sekrety
Fabuła: wciągająca; trzymająca w napięciu; czasem zbyt przewidywalna
Brutalne sceny: raczej jakieś lekkie
Sceny erotyczne: chyba można kilka scen do tego zaliczyć
Wulgaryzmy: brak (a przynajmniej tak mi się wydaje)
Ryzyko występowania łez: istnieje
Czy warto mieć ją na półce: tak

Kolejna książka, która niesamowicie mną wstrząsnęła. Książka, która zmusza do refleksji. Do głowy nasuwa mi się tyle myśli, że obawiam się, że ten wpis będzie bardzo chaotyczny, ale spróbuję to jakoś ogarnąć.
Jak byś się poczuł, gdybyś pewnego dnia dowiedział się, że jesteś jednym z powodów, dla których osoba, w której się podkochujesz, popełniła samobójstwo? Pewnie byś w to nie uwierzył, byłbyś przekonany, że to jakiś tandetny żart, ale gdyby to była prawda? Co byś wtedy poczuł? Strach, niedowierzanie, czy może coś innego? A co gdybyś się dowiedział, że mogłeś to powstrzymać, ale byłeś na tyle głupi, że nic nie zauważyłeś?
W takiej sytuacji został właśnie postawiony Clay Jensen. W jeden dzień jego życie całkowicie się zmieniło. Znalazł przed swoim domem paczkę zaadresowaną do niego, a w niej siedem taśm magnetofonowych. A co na tych taśmach? Właśnie trzynaście osób, które w jakimś stopniu, mniejszym lub większym, przyczyniły się do śmierci Hannah – dziewczyny, w której Clay się podkochiwał. Kiedy okazuje się co jest zawarte na tych taśmach, chłopak nie może w to uwierzyć, ale to jest prawda, chociaż nie woli, żeby to był jakiś kiepski żart.
Kiedy słucha kolejnych nagrań, okazuje się, że ludzie, których uważał za nieszkodliwych i całkiem normalnych, nie zawsze tacy są. Po przesłuchaniu wszystkich trzynastu historii, już wie, że na wszystko będzie patrzył zupełnie inaczej, niż dzień wcześniej.
Podczas słuchania materiałów nagranych przez Hannah okazuje się, że to co o niej mówili (a mówili naprawdę źle), nie jest prawdą, jest wymysłem jej „kolegów” ze szkoły. Z tych historii można było poznać prawdziwą dziewczynę, która była gnębiona i przestała sobie radzić z tym wszystkim, a wreszcie przestała radzić sobie ze swoim życiem. I to nie było tak, że nie chciała pomocy, bo chciała i dawała innym bardzo wyraźne znaki, że jest coś nie tak, ale ludzie byli na to zbyt ślepi i niestety nie potrafili tego dostrzec.
I to jest właśnie najgorsze – ślepota na krzywdę i problemy innych. Ta dziewczyna nawet raz poruszyła temat samobójstwa na lekcji, ale nikt nie potraktował tego tematu poważnie. Nikt nie traktował jej poważnie. Porozglądajcie się dookoła i popatrzcie czy nikt z waszych znajomych nie zmienił się, czy nie zmienił wyglądu albo czy nie zachowuje się inaczej. Jeśli tak, to podejdźcie i porozmawiajcie, to naprawdę nic trudnego. Może uratujecie komuś życie? Otwórzcie oczy na znaki, jakie wysyłają Wam inni. Ja wiem, że ktoś może powiedzieć, że to tylko książka, a w książkach autorzy często sobie wymyślają różne rzeczy, ale nie w tym przypadku. W tym przypadku temat jest oparty na bardzo wiarygodnych źródłach i statystykach.
Pomyślcie czy nie jesteście powodem, przez który ktoś cierpi.
Książka skłania do refleksji nad innymi, ale przede wszystkim nad samym sobą. Tematyka podobna do książki „Playlist for the Dead”, ale według mnie bardziej trafia do czytelnika i bardziej porusza. Z całego serca polecam.

Ocena Karoliny: 8/10

Karolina

3 komentarze:

 1. Dużo słyszałam o tej książce, na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę ją w końcu gdzieś złapać! Ale tyle czasu minęło od premiery, a w bibliotece nadal jej nie ma... :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo dobrego słyszałem o tej powieści, szczególnie za granicą, jednak ciągle nie jestem do niej przekonany. Być może kiedyś sięgnę po Trzynaście powodów, ale z pewnością nie jest to mój "czytelniczy priorytet" :)
  http://mybooktown.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń