Książkowe Zacisze
Witaj na blogu drogi czytelniku. Jeżeli jesteś tu nowy, to chcielibyśmy żebyś został z nami na dłużej.

PUZZLE

TYTUŁ: „Puzzle”
AUTOR: Anna Partyka-Judge
SERIA: NIE DOTYCZY
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Dygresje
ILOŚĆ STRON: 204
DOSTĘPNE OKŁADKI: zwykła
EKRANIZACJA: brak
Dla Marii jedyną szansą na zmianę jest emigracja. Kobieta postanawia zaryzykować i rusza w nieznane. Co czeka ją w obcym kraju? Z jakimi problemami będzie musiała sobie poradzić? Czy wystarczy jej odwagi, by osiągnąć zamierzony cel?
Tematyka: emigracja; zmiana życia; trudy życia w obcym kraju; przyjaźń; tęsknota; miłość; rozczarowania
Fabuła: monotonna; refleksyjna
Brutalne sceny: brak
Sceny erotyczne: nieliczne
Wulgaryzmy: brak
Ryzyko występowania łez: brak
Czy warto mieć ją na półce: raczej nie
„Puzzle” to pierwsza książka na temat emigracji Polaków, jaką miałam okazję przeczytać i szczerze mówiąc, trochę mnie rozczarowała.
Anna Partyka-Judge, w swojej powieści, opowiada historię kobiety, która w wyniku życiowych zawirowań, postanawia zacząć wszystko od nowa i to w zupełnie obcym miejscu. Maria jest dojrzałą kobietą po czterdziestce, rozwódką, a do tego matką dorosłej córki. W pewnym momencie swojego życia, Maria, zaczyna czuć, że czegoś jej brakuje. Kobieta, kierowana potrzebą zmian, postanawia wyemigrować do Anglii, wierząc, że tylko w ten sposób ma szansę odzyskać sens życia i zapełnić pustkę po ukochanym, którego straciła.
Główna bohaterka jest przedstawiona, jako silna oraz odważna kobieta, która wie, czego chce od życia. Naprawdę bardzo się starałam wczuć w sytuację życiową Marii i doświadczyć towarzyszących jej emocji, ale niestety cały czas miałam wrażenie, że coś mi umyka. Sądzę, że kluczową rolę odegrała tu różnica wieku między mną a bohaterką powieści, bo jednak inaczej czyta się historie o rówieśnikach, a zupełnie inaczej o postaciach, będących na innym etapie życia, niż my sami.
Sięgając po tę książkę, liczyłam na bardziej dynamiczną akcję i barwniejsze perypetie Marii. W rzeczywistości powieść jest bardzo stonowana, moim zdaniem trochę za poprawna i monotonna.
Według mnie historia Marii została opisana nieco zbyt ogólnikowo. Rozumiem, że autorka nie chciała zanudzić czytelnika zbędnymi opisami, ale niektóre momenty, jak dla mnie, mogłyby zostać nieco rozwleczone, żeby czytelnik miał czas na wczucie się w daną sytuację.  Sądzę również, że i bohaterom drugoplanowym, można było poświęcić trochę więcej uwagi.
„Puzzle” to książka, która ukazuje prawdę o  życiu na emigracji. Zwraca uwagę na problemy, z którymi muszą sobie poradzić Polacy w obcym kraju i pokazuje, jak są oni traktowani na obczyźnie. Podoba mi się szczerość i rzeczowość tej powieści. W historii Marii zawartych jest wiele cennych wskazówek, odnośnie tego, jak poradzić sobie w obcym kraju, z dala odwszystkiego, co znajome i bliskie.
„Puzzle” Anny Partyki-Judge poleciłabym raczej dojrzalszym czytelnikom. Myślę, że książka spodoba się bardziej mamie niż córce.
Mnie osobiście powieść nie do końca przekonała i jednak oczekiwałam od niej znacznie więcej. Mimo wszystko gratuluję autorce pomysłu i życzę wytrwałości w pracy nad kontynuacją losów Marii.
„Kiedy człowiek cierpi, potrafi dojrzeć piękno, zmienia się wewnętrznie.”

Ocena Pauliny: 4/10
Paulina


Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dygresje Wydawnictwo Dygresje

2 komentarze:

  1. Cóż, osobiście także nie lubię monotonnych książek. Czasem lepiej jest już wprowadzić jakiś zwrot akcji który nie koniecznie może się każdemu spodobać, niż ciągnąć historię po której czytelnik nic nie poczuje.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia!^^

    OdpowiedzUsuń
  2. Monotonne książki to chyba najgorsze, co może być i dlatego staram się ich unikać. Temat emigracji Polaków też szczególnie mnie nie interesuje, także chyba nic nie stracę.
    Pozdrawiam i zapraszam na recenzję "Rozkazu zagłady"! pattbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń