Książkowe Zacisze
Witaj na blogu drogi czytelniku. Jeżeli jesteś tu nowy, to chcielibyśmy żebyś został z nami na dłużej.

ZAKAZANE ŻYCZENIE

ONA jest potężnym dżinnem.
ON złodziejem z ulicy.
Połączyła ICH pradawna magia.
Wrócili by spełnić TWOJE zakazane życzenie.
Tematyka: magia; dżinny, miłość; przyjaźń; walka o władzę; poświęcenie; zakazane uczucie
Fabuła: lekka; magiczna; wciągająca
Brutalne sceny: występują
Sceny erotyczne: raczej brak
Wulgaryzmy: brak
Ryzyko występowania łez: brak
Czy warto mieć ją na półce: tak

„Czas to najpotężniejsza magia ze wszystkich.”
„Czas pochłania wszystko, płynie własnym tempem jak wydmy pustyni, nikogo nie pytając o zdanie, pożera cywilizacje, wymazuje z map krainy i miasta, zaciera wspomnienie i pustoszy pamięć. Wszystko prędzej czy później przemienia w pył.”
Tysiąc i jedną noc czekałam na dzień, w którym odzyskam wolność, choć na krótką chwilę. Wolność od codziennych trosk, wolność od stosu problemów, wolność od uciekającego czasu. Na dzień, w którym magia stara jak świat, znów ożyje, uwalniając mnie z ciasnej lampy dorosłości…
Tysiąc i jeden raz słońce musiało zajść, a potem ponownie znaleźć siłę, by wstać, nim nadszedł ten dzień. Tysiąc i jedną milę stron musiałam przebyć, poznać tysiąc i jedną historię, z tysiąc i jednym bohaterem nawiązać więź, by doczekać tego dnia. Tysiąc i jeden uśmiech, tysiąc i jedna wylana łza, aż wreszcie ktoś pomyślał, tak samo jak ja, że tylko prawdziwa baśń jest w stanie spełnić zakazane życzenie o powrocie do dzieciństwa.
Pewna kobieta- dżinn, mocą swojej wyobraźni, wskrzesiła historię, którą kochało, kocha i teraz z pewnością na nowo kochać będzie tysiąc i jedno dziecko, wychowane na baśniach Disneya. Jessica Khoury tworząc "Zakazane życzenie", jakby na nowo stworzyła dzieciństwo dla tysiąca i jednego dorosłego, który w natłoku codziennych spraw, zapomniał już jak to jest, cieszyć się ze znalezienia starej lampy.
Kobieta ta swoim piórem, przyrządziła dla nas opowieść tysiąca i jednego smaku, która choć dobrze znana, nie przypomina odgrzewanego kotleta, czy pomidorowej z rosołu z wczoraj. Jessica Khoury zaprasza nas, nieco większe dzieciaki, na zupełnie świeżą, lekko odmienioną, barwną baśń, z kobietą-dżinnem i księciem złodziei w rolach głównych.

Moje zakazane życzenie, by przechytrzyć czas i choć na moment wrócić do beztroskiej magii dzieciństwa, zostało spełnione. Zahra i Aladyn przypomnieli mi starych przyjaciół ze szklanego ekranu, których twarze lekko już zatarły się w mojej pamięci. Ogromnie polubiłam inteligentnego dżinna w kobiecej postaci i błyskotliwego chłopca, dla których miłość okazała się cenniejsza, niż wszystkie materialne i niematerialne bogactwa tego, i tamtego świata.

Tysiąc i jedno uczucie towarzyszyło mi podczas wyprawy w głąb tej zachwycającej historii. Tysiąc i jeden raz rozbawiła mnie wizja kobiecego gangu, tysiąc i jeden uśmiech zagościł na mojej twarzy, gdy Aladyn nazywał swego dżinna ‘Dymkiem’,  tysiąc i jedną chwilę poświęciłam zachwycaniu się baśniowością tej opowieści.
"Zakazane życzenie" pachnie pragnieniem wolności, otumania potrzebą zemsty, szantażuje cennikiem marzeń i uwodzi miłością silniejszą niż moc tysiąca i jednego dżinna. Jessica Khoury nie daje chwili wytchnienia, zagęszcza akcję z każdą stroną, więzi czytelnika w butelce emocji, a na koniec wystawia rachunek za wszystkie spełnione życzenia.

Tysiąc i jedno słowo nie wystarczy, by opisać piękno, czar i urok tej niesamowitej historii miłosnej. Tysiąc i jeden ukłon kieruję w stronę autorki, za stworzenie tak magicznej i porywającej baśni dla wyrośniętych czytelników, która oderwała mnie na moment od szarej codzienności.
Jeżeli tak jak ja, marzycie o powrocie do przeszłości, sięgnijcie po to małe dzieło sztuki i uszczęśliwcie swoje wewnętrzne dziecko. Bo w świecie, gdzie w złotych lampach, zamiast dżinnów, mieszkają energooszczędne żarówki, moc spełniania zakazanego życzenia, przeszła w ręce tych właśnie, skamuflowanych dżinnów, władających piórem i wyobraźnią.

„Jeśli nie starczy ci wolności by kochać, to nie masz jej wcale.”

Ocena Pauliny: 8,5/10

Paulina

10 komentarzy:

 1. Jaka artystyczna recenzja <3 Tysiąc i jeden głos na TAK! Czytam jak najszybciej to możliwe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wywołałaś tysiąc i jeden uśmiech na mojej twarzy :D Mam nadzieję, że skradnie Twoje serce ;)

   Usuń
 2. Kolejna pozytywna recenzja o "Zakazanym życzeniu". No nic, skoro tak wszyscy chwalą, to trzeba sprawdzić... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zrobiłaś na mnie ogromne wrażenie tą recenzją i zachęciłaś do zapoznania się z powieścią. Naprawdę, pomysł do zaprezentowania Twoich odczuć względem książki na duży plus :D
  Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa <3 Bardzo się cieszę, że recenzja się podoba, a jeszcze bardziej, że przekonuje do poznania "Zakazanego życzenia" :D Przeczytaj koniecznie :)

   Usuń
 4. Niesamowicie napisana recenzja :O Taka poetycka, hipnotyzująca. Czytałam zakazane życzenie i baaardzo mi się spodobało. Super blog! Na pewno zostanę na dłużej <3

  Pozdrawiam :*
  My library - blog recenzencki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za przemiłe słowa i jak najbardziej zachęcam do pozostania w naszym zaciszu! :D

   Usuń
 5. Małe dzieło sztuki? Właśnie mam ochotę biec natychmiast po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma na co czekać! Mam nadzieję, że też Cię zachwyci ;)

   Usuń