Książkowe Zacisze
Witaj na blogu drogi czytelniku. Jeżeli jesteś tu nowy, to chcielibyśmy żebyś został z nami na dłużej.

TEATR SNÓW


LISTOCENZJA z rodziny magicznych #nierecenzji się wywodzi, choć niczym kot, własnymi ścieżkami chodzi. Rządzi się własnymi prawami, nie przejmując się powtórzeniami. Niekiedy interpunkcję olewa - opisuje, jak czuje, nie tak, jak trzeba. Jest zlepkiem myśli, spostrzeżeń, zachwytów, pocztówką z podróży do książkowych bytów.
Historia jej powstania prosta, mało znana: twórczością pierwszej Czarownicy zainspirowana. Z drugiej Czarownicy zaklęcia zrodzona; trzeciej Czarownicy w pełni poświęcona.
Czasem brak jej sensu, czasem trochę smęci; czasem zauroczy, niekiedy zniechęci.
Popada chwilami ze skrajności w skrajność, więc czytasz Przybyszu na własną odpowiedzialność! :)
"PARABATAI to przyjaciel, który wybrał sobie Ciebie na swojego najlepszego przyjaciela, który uczynił waszą przyjaźń czymś trwałym. Taki ktoś na pewno Cię lubi i z pewnością nigdy nie będzie chciał przestać się z Tobą przyjaźnić." (Parabatajka = spolszczony Parabatai)
W dzisiejszej listocenzji o książce...
 • magicznej inaczej, mrocznej i tajemniczej, niepokojącej
 • bez wulgaryzmów
 • raczej bez scen erotycznych
 • ze scenami brutalnymi
 • bez ryzyka łez
 • którą warto mieć na półce
 • 7.5/10 w skali niezwykłości


Droga Parabatajko,
zapraszam Cię na spektakl pełen niecodziennej, wręcz niepojętej magii.
Sceną niechaj będzie Twoja wyobraźnia, w rolach głównych wystąpią słowa.
Rezerwuję dla Ciebie miejsce w pierwszym rzędzie - mam nadzieję, że usiądziesz i obejrzysz to widowisko od pierwszej do ostatniej strony...
Czego powinnaś się spodziewać?
Najlepiej spodziewaj się niespodziewanego!
Bowiem w Teatrze snów, prawa fizyki i logiki rzadko dochodzą do głosu. Rządzi niemożliwe z zaskakującym; typowe, zwyczajne i oklepane nie mają wstępu.
Historia składa się z 9 części, każdej innej i niepowtarzalnej, każdej przepełnionej czarem. Główną aktorką jest płomiennowłosa Ruda, uwikłana w koszmary na jawie i senną rzeczywistość. Ruda podróżuje po światach, których nie ma, spotyka ludzi istniejących nigdzie, ucieka przed wysłannikami mrocznego pana Cairo, o którym wiadomo nic. Ruda przywdziewa wiele masek, odgrywa wiele ról, a sens całej maskarady ukrywa się gdzieś między wierszami...

" - Dlaczego uciekałeś?
- Życie mnie przerasta. Nie mogę pogodzić się, że jestem tu i teraz.
Szukam stąd wyjścia..."

Teatr snów to coś, na co czekałam, choć dopóki nie otworzyłam książki, sama nie wiedziałam, że na to czekam. Teatr snów to romans gatunków, taniec sprzeczności, magiczna uczta dla wyobraźni. To coś nieszablonowego, świeżego, przyciągającego uwagę. Chwilami miałam wrażenie, że podążam ścieżką twórczości Doroty Terakowskiej, co może było tylko złudzeniem, ale jakże przyjemnym. Zahipnotyzowałam się tą historią, z przyjemnością zgubiłam się pośród labiryntu niedopowiedzeń i niecodziennej magii. W budowaniu klimatu niewątpliwie pomogły też intrygujące ilustracje, wykonane przez samą autorkę.
Nie wszystkie części podobały mi się w równym stopniu. Początek wbił mnie w fotel, potem zaliczyłam małe upadki, przeplatane wzlotami, ale ostatecznie czar zadziałał i wprost pragnę więcej!
Teatr snów to książka specyficzna, dlatego podejrzewam, że nie każdemu przypadnie do gustu. Osoby lubujące się w dziwnych, niebanalnych historiach, powinny jednak docenić jej oryginalność. Myślę, że warto kupić bilet i obejrzeć ten spektakl, bo to coś, czego jeszcze nie było. Skuś się - może Tobie także potrzeba takiego widowiska?

"Zawsze trzeba uważać z pochopnym wypowiadaniem życzeń, bo mogą się spełnić w najmniej oczekiwanym momencie."

Twoja P.

Za spektakl literacki nie z tego świata, dziękuję wydawnictwu

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. A szkoda, bo książka naprawdę dobra... Mam nadzieję, że jeszcze zmienisz zdanie ;)

   Usuń
 2. Dziękujemy za wspaniałą, nietuzinkową recenzję oraz czas poświęcony lekturze. Cieszymy się, że Teatr snów przypadł Ci do gustu. Nam też, i to bardzo. :)
  Pozdrowienia serdeczne od Wydawnictwa Dygresje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja jeszcze raz bardzo dziękuję za możliwość przeczytania książki ;)

   Usuń